Publiczna Szkoła Podstawowa

Logo szkoły

46-082 Kup

ul. 1 Maja 6a

Tel: (77) 469-53-19

Jak pomóc dziecku w nauce?

JAK POMÓC DZIECKU W NAUCE…

 

Jeżeli nauczyciel twierdzi, że Twoja pociecha potrzebuje pomocy w nauce, porozmawiaj z nim, w jaki sposób to zorganizować.  Być może konieczne będą dodatkowe zajęcia wyrównawcze…  Ale zanim podejmiesz decyzję, zastanów się razem z pedagogiem  jak  pomóc Twojemu dziecku.  Może wystarczy, że samo dłużej posiedzi nad książkami?  To rozwiązanie jest o tyle dobre, że zaprocentuje w przyszłości, a dziecko nauczy się, że jego oceny zależą tylko i wyłącznie od niego samego. 

Poniższe zasady na pewno ułatwią pracę Twojemu dziecku.


1.    Zadbaj o odpowiednie warunki  i naucz dziecko porządku.

Þ  Pokój, w którym dziecko odrabia lekcje, powinien być zawsze przewietrzony.

Þ  Biurko w miarę możliwości  powinno być ustawione w pobliżu okna.

Þ  Zadbaj też o odpowiednie oświetlenie sztuczne: lampę umieść po stronie lewej – gdy dziecko jest praworęczne, a po stronie prawej – gdy jest leworęczne.

Þ  W pobliżu biurka zorganizuj miejsce na przybory szkolne, podręczniki, zeszyty.

Þ  Usuń z pola widzenia dziecka wszystko, co może je rozpraszać: zabawki, zbyt kolorowe obrazki czy plakaty.

Þ  Zadbaj, by w czasie odrabiania lekcji miało ciszę i nikt mu nie przeszkadzał (zwłaszcza młodsze rodzeństwo). Jeżeli dziecko nie ma własnego pokoju, ustal z pozostałymi domownikami, kiedy ma być wyłączony telewizor, aby nie rozpraszał dziecka podczas odrabiania zadania.

Þ  Koniecznie też naucz dziecko porządku: odkładania na miejsce zabawek, zeszytów, książek oraz przyborów szkolnych.

2.    Naucz systematycznej i zorganizowanej pracy.

Þ  Człowiek nie jest w stanie uczyć się cały dzień bez przerwy. Pomóż dziecku wybrać odpowiedni moment na naukę – nie tuż po lekcjach i nie późnym wieczorem.

Þ  Podpowiedz  mu  jak ma sobie zaplanować każdy dzień – weź pod uwagę rozkład  zajęć dodatkowych.

Þ  Warto nauczyć dziecko, by odrabiało zadanie domowe tego samego dnia, kiedy było ono zadane (póki na świeżo pamięta to, co działo wie na lekcji), a dzień przed zajęciami jedynie sobie przypomniało.

Þ  Małemu dziecku musisz pomóc pakować tornister.  W tym celu, w widocznym miejscu (najlepiej nad biurkiem) powieś plan lekcji.  Starsze przyda się tylko czasami skontrolować.


3.    Tłumacz i pomagaj dziecku, ale nie wyręczaj.

 

 Þ  Powtarzaj dziecku, że zawsze chętnie mu pomożesz, gdy nie zrozumie polecenia.

Þ  Naucz dziecko korzystać ze słowników, encyklopedii, leksykonów.

Þ  Gdy poprosi Cię o pomoc, zawsze najpierw podsuń odpowiednią książkę lub podpowiedz, gdzie może znaleźć rozwiązanie, a dopiero potem pomagaj.

Þ  Gdy dziecko nie może poradzić sobie z zadaniem, nie wyręczaj go, lecz wytłumacz, jak to zrobić.

Þ  Nie pozwalaj, by dziecko bawiło się, zanim odrobi lekcje. Po czasie spędzonym przy zabawie, trudno jest się dziecku skoncentrować na nauce.

Þ  Bądź konsekwentny i wymagający także w stosunku do siebie – zawsze znajdź czas, by odpowiedzieć na pytania Twojego dziecka, sprawdzić lekcje, wysłuchać wiersza...

Þ  Nie dopuść do sytuacji, by np. wizyta cioci, babci czy innej osoby była ważniejsza od nauki!  Uprzedź  odwiedzających, że teraz dziecko odrabia lekcje i muszą chwilę poczekać.

Þ  Najważniejsza jest systematyczność – i ta zasada dotyczy wszystkich.

Þ  Postaraj się zachęcić dziecko do nauki, pokazując mu inne sposoby zdobywania wiedzy – nie tylko wkuwanie na pamięć. Poszukaj gier logicznych, edukacyjnych, gier komputerowych, filmów popularno – naukowych i programów telewizyjnych, dzięki którym dziecko w przyjemny sposób może dowiedzieć się wielu ważnych i ciekawych rzeczy. 

 

UWAGA! Zabawa to najlepsza forma nauki!
Dziecko o wiele szybciej i lepiej nauczy się, gdy będzie mogło stale sprawdzać swoją wiedzę. Dlatego też warto zapisać dziecko na zajęcia pozalekcyjne lub koła zainteresowań (w szkole lub np. w Ośrodku Kultury), dzięki którym będzie mogło  rozwijać swoje uzdolnienia.

                                                                                                                     

POWODZENIAUśmiech