Biofeedback

Starając się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom rodziców naszych uczniów oraz ich indywidualnym potrzebom, już od roku szkolnego 2017/2018 w naszej szkole prowadzone są specjalistyczne zajęcia wykorzystujące Metodę Biofeedback. Nasi uczniowie mają możliwość uczestniczenia w terapii oddechowej RSA Biofeedback oraz w treningu EEG Biofeedback.

Trening RSA Biofeedback to zajęcia usprawniające oddychanie torem przeponowym. Jest to podstawowy element programów relaksacyjnych.

Oddech przeponowy wywiera wyjątkowo pozytywny wpływ na każdy organizm. Dzięki właściwie wykonywanym ćwiczeniom, możemy uspokoić nasz system nerwowy, spowolnić tętno i obniżyć ciśnienie krwi. Oddychanie przeponowe spowalnia częstotliwość fal mózgowych, a więc powoduje tzw. „wyciszenie umysłu”.

*

Trening EEG Biofeedback (czyli biologiczne sprzężenie zwrotne),to metoda polegająca na  usprawnianiu pracy mózgu.

Metoda ta, wykorzystywana początkowo u astronautów, a następnie w środowisku sportowców, aktorów czy biznesmanów, poprawia pamięć i motorykę ciała, zwiększa koncentrację uwagi, polepsza samopoczucie i wiarę we własne możliwości.

Mózg ludzki posiada niesamowitą zdolność uczenia się. Nauczony określonego sposobu reagowania, może tę reakcję powielać w analogicznych sytuacjach. Istotą treningu EEG Biofeedback jest modelowanie takiego stanu umysłu, aby wytworzyć odpowiedni, utrwalony wzorzec fal mózgowych.

Autor: Katarzyna Gamrat