Darcie pierza

Przed laty skubanie pierza było bardzo popularne na Śląsku Opolskim. Kobiety spotykały się w domach i darły pierze na wiano przyszłej panny młodej. Nie była to łatwa praca, ale stwarzała świetną okazją, żeby pogawędzić i poplotkować z sąsiadkami. Ostatniego dnia skubania pierza do kobiet dołączali mężczyźni. Organizowano wtedy ucztę, tak zwany Federball, był to też czas na tańce i wygłupy. Panowie dla żartów wpuszczali do pokoju gołębia i wtedy puch znajdujący się na stołach fruwał po całym pomieszczeniu.
Bardzo ciekawie i barwnie o tych zwyczajach opowiedziała uczniom klasy trzeciej i piątej lokalna działaczka, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrzeniu Wielkim, pani Gabriela Kollmann.

Autor: Monika Ledwolorz - Gierok