Święto Liczby Pi

14 marca w naszej szkole po raz kolejny obchodziliśmy Święto Liczby Pi.

Liczba Pi zwana także Ludolfiną to stała matematyczna, która ma zastosowanie w wielu działaniach  zarówno w matematyce jak i fizyce. Definiowana jest jako stosunek obwodu koła do długości średnicy.

Cały poprzedzający tydzień uczniowie na lekcjach matematyki dokonywali pomiarów różnych przedmiotów, których brzeg ma kształt okręgu a następnie obliczali liczbę Pi. W obliczenia liczby Pi czynnie włączyli się też rodzice .Nasi uczniowie obejrzeli film „NIEWYMIERNA LICZBA PI” a także szukali wzmianek w literaturze. Zapoznali się z wierszem napisanym przez naszą  noblistkę Wisławę Szymborską „LICZBA PI”. Wysłuchali hymnu liczby Pi. Na koniec rozwiązywali quiz sprawdzający wiedzę.

W obchodach Święta Liczby Pi chętnie udział wzięli też młodsi uczniowie naszej szkoły.

Uczniowie klasy drugiej przy pomocy uczennic z klasy ósmej Agaty Krupy i Marty Mainusz z wielkim zaangażowaniem rysowali różnej wielkości koła i przy pomocy kalkulatorów  obliczali liczbę Pi. Zwieńczeniem obchodów było pieczenie przez klasę drugą ciasteczek w kształcie liczby Pi.

Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie.

Autor: Urszula Polankiewicz, Beata Cebula