Mikroorganizmy - dobre i złe bakterie, wirusy, grzyby

Podczas czwartkowych lekcji uczniowie klasy trzeciej mieli okazję zgłębić tajniki świata mikroorganizmów. Rozpoczęliśmy od omówienia różnych typów mikroorganizmów, w tym bakterii, wirusów i grzybów. Uczniowie dowiedzieli się, że mikroorganizmy mogą być zarówno korzystne, jak i szkodliwe dla ludzi.

W trakcie zajęć  założyliśmy hodowlę pleśniaka oraz przeprowadziliśmy eksperymenty z drożdżami, co pozwoliło uczniom na własne eksploracje i obserwacje.

Następnie poznaliśmy budowę mikroskopu, co umożliwiło nam jeszcze dokładniejsze badanie mikroorganizmów. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem prowadzili obserwacje mikroskopowe, co dostarczyło im wielu fascynujących odkryć.

Na zakończenie zajęć przeprowadziliśmy kreatywną aktywność, podczas której uczniowie ilustrowali strukturę wirusów, wykorzystując farby, rurki i kartki papieru. To wyjątkowe doświadczenie nie tylko rozbudziło kreatywność uczniów, ale także ułatwiło im zrozumienie złożonej struktury wirusów.  Zajęcia te okazały się nie tylko ciekawe, ale również bardzo pouczające dla moich uczniów. Dostarczyły one im wielu wrażeń i zmotywowały do dalszej nauki i odkrywania tajemnic mikroświata. Na takich lekcjach nie można się nudzić.

Autor: Alicja Stefan