Poznajemy historię inaczej

O zabudowie radialnej naszej wsi wiele osób słyszało, ale jak wygląda ona  w kamerze drona, tego jeszcze nikt nie widział. W jesienne przedpołudnie uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kup wyszli na teren ronda, aby być uczestnikami  krótkiego filmu   o nietypowej architekturze miejsca, w którym mieszkamy.

Wszystko zaczęło się od starego planu odnalezionego w głębinach Internetu.

Plan kolonii fryderycjańskiej w Kup (1780 r.)

Ośrodek administracyjny dla około trzydziestu kolonii rzemieślniczych oraz nowych osad zlokalizowanych na północ od Opola zaprojektowano w 1780 r. Założenie urbanistyczne autorstwa Johanna Martina Pohlmanna oparte zostało  na rzucie koła.

W centrum kolistego rzutu (na centralnym placu) usytuowano budynek urzędu sądowego  wraz z domami kancelisty  i poborcy podatkowego. Przebiegała tędy główna droga dzieląca plac centralny na połowy, a także stąd wychodziły dwie promieniste aleje (jedna lokalna i jedna w kierunku Opola). Wylot na Pokój i Namysłów prowadził drogą główną. Jedna droga lokalna wybiegała też ku północnemu-wschodowi.

Oprócz gmachu urzędu sadowego na centralnym placu zaprojektowano park podkreślający reprezentacyjność tego miejsca. Wybudowane zostały w pobliżu również: piekarnia i remiza strażacka, a na obwodzie okręgu otaczającego plac posadowiono dwanaście budynków - osiem mieszkalnych, przeznaczonych dla kolonistów, jak również kuźnię, browar, gospodę oraz dom wójta z aresztem.

Rondo w Kup, okres przedwojenny

Dzisiaj to miejsce wygląda tak : .

Pasją do poznawania miejsca, w którym żyjemy chcą zarazić swoich wychowanków panie: Regina Janczy, Katarzyna Krawczyk, Monika Ledwolorz-Gierok, które realizują w naszej szkole innowację pedagogiczną:  „Spotkania z regionem – badawczo-kulturowa działalność uczniów ”.

Autor: Regina Janczy