Nasze osiągnięcia

Otrzymaliśmy podziękowania z Ukrainy za przesłane paczki mikołajkowe

 

 

W ramach realizacji projektu edukacyjnego „Dać im nadzieję” adoptowaliśmy najpierw Dominika z Burkina Faso w Afryce, a następnie Mariam. To dzięki nam te dzieci mogą chodzić do szkoły.

 

 

Dominique Ouedraogo Goudrin

 

 

 

Mariam Ouedraogo Kinkingro Zi

 

 

Uczniowie angażują się w różny sposób w działalność wolontarystyczną. Jedni pomagają sporadycznie, innym sprawia ogromną radość pomaganie potrzebującym i robią to zawsze, gdy jest taka potrzeba. Oto przykład:

 

 

Wspaniała Justyna

 

Justyna Jendro – uczennica III klasy gimnazjalnej Zespołu Szkół w Kup, decyzją jury wojewódzkiej IX Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” uzyskała tytuł lokalnej laureatki w województwie opolskim. Celem  konkursu jest rozbudzanie wrażliwości młodzieży na potrzeby drugiego człowieka, zachęcanie do niesienia pomocy tam, gdzie jest niezbędna i kształtowanie osobowości w duchu odpowiedzialności i życzliwości. Tylko ośmiu uczniów z pośród wielu zgłoszonych i zaangażowanych w działalność wolontarystyczną, uzyskuje tytuł laureata. Justyna znalazła się w tej ósemce i w nagrodę pojechała do Kamienia Pomorskiego na XIV ogólnopolski finał tego konkursu.


Justyna od dwóch lat z ogromnym zaangażowaniem organizuje na terenie szkoły akcje charytatywne. Jest niespotykanie wrażliwa na krzywdę i niedolę drugiego człowieka. Kiedy ktoś potrzebuje pomocy, nie zastanawia się ile będzie ją to kosztowało pracy i czasu, ona po prostu pomaga. W 2007 roku   szkoła zadeklarowała swoje uczestnictwo w Misyjnym Programie Pomocy Edukacyjnej „Dać im Nadzieję” i zobowiązała  się pokrywać koszty wykształcenia sześcioletniego Dominika Ouedraogo. Uczennica pod czujnym okiem opiekuna zorganizowała loterię fantową. Cała akcja była niezwykle dobrze przemyślana i zorganizowania. Część pieniędzy pozyskanych z loterii zostało wpłaconych na konto Dominika, a drugą  przekazano na paczki mikołajkowe dla dzieci z przedszkola we Lwowie na Ukrainie. Dzieciom na Ukrainie Justyna pomagała już wcześniej, a mianowicie zorganizowała dla nich zbiórkę materiałów do zajęć plastycznych. Ta akcja kosztowała ją wiele samozaparcia i wytrwałości, ponieważ nie każdy uczeń reaguje na potrzeby innych tak jak ona. Pomimo trudności udało się jej zmobilizować innych do pomocy i w wyniku tej akcji przekazano przedszkolakom dużą ilość bloków, farb, kredek kolorowego papieru itp. Ostatnia  duża akcja, którą uczennica kierowała: „Kup ciastko, a pomożesz Dominikowi”, pomoże sfinansować kolejny rok nauki chłopca z Afryki. Dziewczyna zachęciła koleżanki do pieczenia ciasta, które sprzedawane było w szkole w Kup w czasie przerw.


Wszystkie powyższe działania wymagały  ogromnego poświęcenia, ale to nie wszystkie osiągnięcia Justyny w ramach pracy wolontariackiej. W ubiegłym roku zajęła się zbiórką pieniędzy dla dzieci chorych na białaczkę w gminie Dobrzeń Wielki, aktywnie też udziela się w parafialnym CARITASIE. Jako przewodnicząca samorządu uczniowskiego, bardzo często mobilizuje innych do  podejmowania działań na rzecz innych.


Sama o sobie mówi: „Pomagam potrzebującym już od najmłodszych lat, gdyż moja mama, organizując akcje wspomagające biednych, zaszczepiła we mnie wrażliwość na niedolę drugiego człowieka(...). Jestem ogromnie szczęśliwa, kiedy widzę radość w oczach osoby obdarowywanej.”


Justyna dała się poznać jako osoba niezwykle uczynna, pracowita, sumienna i odpowiedzialna i w każdej sytuacji można liczyć na jej pomoc i dyskrecję. Cechuje ją wysoka kultura osobista, a jej optymizm i pogoda ducha udziela się wszystkim, którzy z nią przebywają i współpracują. Uśmiech nigdy nie znika z jej twarzy. Jest po prostu wspaniała                                                                                                  

Na zdjęciach:
• Justyna Jendro w koszulce upamiętniającej IV ogólnopolską edycję konkurs „Ośmiu Wspaniałych”
• Justyna w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu otrzymuje nagrodę z rąk pani wicemarszałek (11.06.2008r.)