Publiczna Szkoła Podstawowa

Logo szkoły

46-082 Kup

ul. 1 Maja 6a

Tel: (77) 469-53-19

Festiwal nauki

16 maja 2012 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kup odbył się Festiwal Nauki.  Uczniowi mogli w atrakcyjny sposób poszerzyć swoją wiedzę z różnych dziedzin.

Udział w tym święcie  wzięli również  uczniowie  klasy szóstej z Publicznej Szkoły Podstawowej w Brynicy,  uczniowie klasy trzeciej i czwartej Publicznej Szkoły Podstawowej w Murowie oraz starszaki z Publicznego Przedszkola w Kup .

Przedszkolaki i uczniowie klas I-III szkoły podstawowej brali czynny udział w doświadczeniach chemicznych – imitowali wybuch wulkanu, „stworzyli” własne Morze Martwe i czarnego potwora. Własnoręcznie wykonali balonowe „gniotki” , kamienne stwory oraz rzeźby z gliny.

            Dla gimnazjalistów zorganizowano atrakcyjną lekcję chemii. Pracownicy naukowi Uniwersytetu Opolskiego zaprezentowali interesujące reakcje, które były kolorowe, wybuchowe, a niektóre pełne dymu. Interesujące było także to, co dzieje się z różnymi przedmiotami w ciekłym azocie. Kolorowe balony stawały się malutkimi po zanurzeniu        w naczyniu z tą substancją, a po wyjęciu z niego znów robiły się wielkie. Uczniowie mogli także asystować przy tych eksperymentach.

            Na najniższym poziomie szkoły zorganizowano grotę, w której eksponowano różnorodne minerały i pozostałości po dawnych zwierzętach. Największe zainteresowanie wzbudził ząb mamuta. Tam też zwiedzający mogli cofnąć się w czasie i pobawić w ludzi pierwotnych, podziwiając malowidła naskalne z Lascaux, a potem samemu je namalować.    W piwnicznych pomieszczeniach można było także napisać swoje imię egipskimi hieroglifami lub wykonać naczynie z gliny podobne do tych robionych przez dawnych Słowian.

            Jak już uczniowie napisali hieroglificznie swoje imię, mogli pójść do pracowni komputerowej i dowiedzieć się, co to imię znaczy, jakie jest jego pochodzenie, jak brzmi w innych językach.

            Dla ucznia w każdym wieku atrakcją było niewątpliwie obserwowanie i pomoc w wykonaniu graffiti i to bez obaw, że robi się coś nielegalnego. Dzieło można było podziwiać na boisku szkolnym do pierwszego deszczu, a  że w tym roku padało rzadko, to trwało to ponad dwa tygodnie.

            Dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych przygotowano pokaz sztuki wyplatania różnych przedmiotów z wikliny. Najwięcej radości sprawiło im własnoręczne zmierzenie się z trudną materią roślinną i próbowanie wykonania własnych dzieł z wikliny.

            Festiwalowi Nauki towarzyszyły wystawy dotyczące alternatywnych źródeł energii oraz prezentujące uroki Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.        Po dużej porcji wiedzy i wrażeń, można było popracować nad ciałem na sali gimnastycznej. Pozostaje mieć nadzieję, że Festiwal Nauki stanie się imprezą cykliczną.                                                                                                                                                        napisała p.  Marianna Gerstel

 

 

 

zdjęcia https://picasaweb.google.com/110052261639779602779/FestiwalNauki?authuser=0&feat=directlink