Dzień matematyki

Gdzie i kto odkrył liczbę pi?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jednak najprawdopodobniej to zasługa wynalazców koła, czyli Sumerów. Wzmianki o ludolfinie znajdziemy także w biblijnych relacjach z budowy jerozolimskiej świątyni Salomona. Tajemniczą pi badali też Egipcjanie, a jako pierwszy jej wartość, z dokładnością do 2 miejsc po przecinku, podał Grek z Syrakuz (dzisiejsza Sycylia) – Archimedes. Uczniowie naszej szkoły wyznaczali liczbę pi na lekcjach matematyki.

Dlaczego tak trudno znaleźć czterolistną koniczynę?

Uczniowie sami odpowiedzieli sobie na to pytanie poznając ciąg Fibonacciego i liczbę fi. Dowiedzieli się co to jest złoty podział i gdzie w naturze można go znaleźć. Szukali liczby fi w proporcjach swojego ciała. Rysowali złotą spiralę (graficzna interpretacje ciągu Fibonacciego).

Uczniowie klasy VII przygotowali najważniejsze informacje o sławnych matematykach, a uczniowie klasy IV  wykonali gazetkę przedstawiającą matematycznych  mędrców.

Autor: Urszula Polankiewicz